M.A.L.I.N.A.

Monitoring hałasu z możliwościami

Obecnie do wykonywania długookresowych pomiarów hałasu w środowisku wykorzystuje się stacje monitoringu hałasu, oferowane na rynku przez producentów sprzętu pomiarowego. Są to rozwiązania kosztowne, szczególnie gdy rozważana jest sieć do monitoringu miasta, a więc duża liczba punktów pomiarowych. Co więcej, dostępne na rynku rozwiązania są zamknięte w swojej strukturze – pozwalają jedynie na odczyty z góry ustalonych wartości wskaźnikowych. Jest to przydatne w pomiarach normatywnych, jednak działalność badawcza wymaga większej elastyczności. 

Stąd właśnie zrodził się pomysł na projekt, który pieszczotliwie nazwaliśmy MALINA na cześć komputerków jednopłytkowych Raspberry Pi, które zastosowaliśmy w naszych stacjach pomiarowych. MALINA rozwija się do Measurement and Analysis of Locally Irritating Noise Anomalies (tak, jesteśmy dumni z tego skrótu). 

MALINA, to sieć stacji monitoringu hałasu oparta o raspberry pi 4. Poziom dźwięku odczytywany jest przez mikrofon MEMS połączony z komputerem interfejsem I2S, a warunki środowiskowe zbierane są przez czujnik BME280. Stacja jest zabezpieczona przed przerwami w zasilaniu do 3 godzin i jest w stanie dokonywać monitoringu w sposób ciągły przez bardzo długi czas. Komunikuje się z serwerem przez protokół MQTT, co pozwala dowolnemu klientowi odczytywać dane na żywo z samych stacji pomiarowych.

Oprogramowanie stacji napisane jest w sposób silnie modułowy – nic nie stoi na przeszkodzie, by zaimplementować dowolną metodykę obliczania poziomu dźwięku, zmienić stałą czasową czy też zaimplementować deep learningowy klasyfikator zdarzeń akustycznych. Wyniki pierwotnych prac zostały opublikowane oraz przedstawione podczas konferencji naukowej. Publikacja jest dostępna online